čtvrtek 4. října 2012

Rybník nebo pruhy? - Pond or strings?

Dnes jsem dokončila deku, která má pracovní název Pruhy. Zeptala jsem se i tentokráte dcery, jaký by dala název a ona řekla Rybník. To kvůli té zelené a modré. Původní návrh prošívání jsem vypárala (stejně se mi nepovedlo - a byla to "jen" polovina deky) a prošila to ve vlnkách.
Rozměr je 145 * 202 cm, výplň je 83% vlny a 17% polyesteru. Dá se prát v pračce na 40 stupňů. Na zadní stranu jsem použila látku Ornate Floral in Amber z kolekce Heirloom od Joel Dewberry a na borduru Paisley ze stejné kolekce.
Původní blohy jsou velmi jednoduché, podívejte se na návod.
 
I have finished a String quilt. My daughter call it Pond quilt - it sounds better. And it is a better name for green and blue quilt. I ripped first quilting and quilt it in waves.
Its size is 57" x 80". I have used a wool bating first time. It is 83% wool and 17 % polyester. There is  Ornate Floral in Amber,  Heirloom by Joel Dewberry at the back side and  Paisley,   Heirloom by Joel Dewberry  at borders. Basic blocks are very easy, see my tutorial. 


WIP Wednesday at Freshly Pieced

6 komentářů:

 1. At first I couldn't understand why you ripped the quilting out, but now I see. Your quilt looks so wonderful with the wave quilting. Once again, I just love the border fabric you chose to go with your blocks! Very beautiful.

  OdpovědětVymazat
 2. Your string quilt is really beautiful - the waves are a great addition!

  OdpovědětVymazat
 3. What a beautiful string quilt! Great job.

  OdpovědětVymazat
 4. Your Pond quilt is gorgeous! I love the wave quilting! Visiting from WIP Wednesday!

  OdpovědětVymazat
 5. very nice! I especially like the orange border and how it contrasts with the blue/green. looks like the perfect quilt to snuggle under :)

  OdpovědětVymazat

Thank you for your comment